Jak odczytywać znaki widoczne na opakowaniach kosmetyków i czy ich umieszczanie jest obowiązkowe?
Trend bycia świadomym konsumentem coraz bardziej się rozprzestrzenia. Idąc na zakupy spożywcze częściej czytamy etykiety, zwracając uwagę na skład i zawartość chemicznych dodatków do żywności. Kupując ubrania sprawdzamy, z czego i gdzie został uszyty produkt oraz eliminujemy nawyk nabywania dużych ilości odzieży z sieciówek. A jak wygląda nasza wizyta w drogerii? Czy zastanawiamy się nad tym, co zawierają używane przez nas kosmetyki? Oto krótki przewodnik po symbolach, które możemy znaleźć na opakowaniach ulubionych artykułów.
Otwarty słoiczek
PAO – Period After Opening to najczęściej spotykany znak. Zazwyczaj na słoiczku lub pod nim znajdują się również liczby, na przykład 6M, 12M, 24M. Oznacza to czas przydatności produktu po otwarciu wyrażony w miesiącach.Stosowanie tego oznaczenia ma zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z preparatów, ponieważ po kontakcie z otoczeniem mają one krótszą trwałość niż te fabrycznie zapakowany. Umieszczenie znaku jest obowiązkowe, wyjątek stanowią produkty ważące mniej niż 5g lub 5ml, jednorazowego użytku i bezpłatne próbki. Orientacyjna przydatność do użycia:
- tuszu do rzęs: 3 – 12 miesięcy
- kremu: 3 – 24 miesięcy
- toniku: 6 – 12 miesięcy
- podkładu: 12 – 24 miesięcy
- kosmetyku do włosów: do 24 miesięcy
- pudru, cienia, różu: do 36 miesięcy
Kosz na śmieci
Znak „dbaj o czystość” mówi, że pojemnik po zużytym produkcie należy wyrzucić do odpowiedniego kosza, by nie zaśmiecać środowiska. Użycie tego oznaczenia nie jest obowiązkowe, jednak często spotykane.
Dwie strzałki tworzące koło
To tak zwany „Zielony Punkt”. Używanie go jest odpłatne i nieobowiązkowe. Pokazuje, że producent wspiera finansowo organizację odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych – w Polsce to Rekopol Organizacja Odzysku S.A. Symbol ten nie ma związku z możliwością recyklingu czy ekologicznością produktu.
Trzy strzałki ułożone w trójkąt
Ten znak najczęściej pojawia się na produktach wykonanych z tworzyw sztucznych i aluminium. Oznacza, że pojemnik nadaje się do ponownego przetworzenia.
Płomień
Stosowany głównie na opakowaniach preparatów aerozolowych, pojawia się również na wyrobach zawierających etanol. Symbol obowiązkowy, stosowany nie tylko na kosmetykach, zwraca uwagę, że produkt jest łatwopalny.
Dłoń w książce
Symbol obowiązkowy, umieszczany najczęściej, gdy na zewnątrz opakowania brakuje miejsca na dużą ilość tekstu. Dzięki temu niemu dowiemy się, że do produktu dołączona jest ulotka informacyjna. Zazwyczaj znajdują się w niej informacje o składzie kosmetyku czy jego bezpiecznym użyciu.
Znak „e”
Jest skrótem od słowa „estimated”, czyli szacowany. Oznacza on, że masa lub objętość jest wielkością szacunkową, ponieważ nawet w warunkach fabrycznych trudno o idealne odmierzenie ilości. Niedokładność mieści się jednak w granicach wyznaczonej normy.
UVA
Znak umieszczany obowiązkowo, ale tylko na opakowaniach kosmetyków przeciwsłonecznych. Informuje, że produkty spełniają zalecenia Komisji Europejskiej w zakresie skuteczności ochrony przed promieniowaniem UVA.
Królik
Uroczy zajączek spoglądający na nas z opakowania mówi nam, że produkt nie był testowany na zwierzętach. W świetle przepisów europejskich od 2004 roku takie badania są zabronione, a od 2013 roku istnieje również zakaz stosowania w kosmetykach testowanych składników oraz wprowadzania na rynek produktów je zawierających. Dlatego często umieszczenie tego znaku jest zabiegiem czysto marketingowym.
Vegan Society Certification
Coraz popularniejszym znakiem pojawiającym się na produktach jest ten z zielonym kwiatem. Vegan Society jest organizacją charytatywną certyfikują produkty odpowiednie dla wegetarian, wegan czy osób z nietolerancją laktozy. Kosmetyki z certyfikatem stowarzyszenia nie mają w składzie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz nie są testowane na zwierzętach. Dodatkowo składniki roślinne nie pochodzą z upraw GMO. Preparaty z tym symbolem są zatem odpowiednie dla osób żyjących w zgodzie z naturą.
FSC
Forest Stewardship Council, czyli Rada ds. Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej to międzynarodowe stowarzyszenie non-profit, które promuje odpowiedzialne zarządzanie światowymi lasami. Etykieta FSC mówi nam, że drewno (jak również papier), z którego wykonano produkt, pochodzi z lasów certyfikowanych w systemie rady. Oznacza to, że pozyskanie surowca odbyło się w sposób zgodny z prawem, bez naruszania praw zwyczajowych i obywatelskich, w lasach, w których szczególne walory przyrodnicze nie są zagrożone, nieprzekształcanych w plantacje lub inne nieleśne formy i gdzie uprawiane drzewa nie są modyfikowane genetycznie. Takie oznaczenie możemy znaleźć nie tylko na pudełkach kosmetyków, ale też wyrobach papierniczych lub innych artykułach gospodarstwa domowego.
Soil Association Certification
Soil Association to brytyjska organizacja non-profit zajmująca się sprawdzaniem i nadawaniem certyfikatu organiczności gospodarstwom i biznesom od 1973 roku. Aby producent mógł umieścić jej znak musi spełnić określone wymogi takie jak: przestrzeganie surowych reguł unijnych i międzynarodowych, korzystanie ze sprawdzonych źródeł organicznych składników, przetwarzanie produktów zgodnie z zasadami ekologii. Organizacja corocznie sprawdza producenta. Kontrola obejmuje ocenę składników wraz ze sprawdzeniem metod produkcji i akceptację receptur. Możemy mieć pewność, że kosmetyk opatrzony tym znakiem jest w pełni ekologiczny.
Justyna Grochowska